Oprocentowanie realne a nominalne

Jeżeli zaciągamy kredyt hipoteczny, to z pewnością słyszymy o oprocentowaniu. Znamy jego wielkość, sprawdzamy, czy się nie zmienia i jak to wszystko wygląda, jednak większość ludzi zapomina, że oprocentowanie kredytu składa się z dwóch części, dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, o jakiej jego części mówimy.

Kapitał to tylko oprocentowanie nominalne

Jeśli myślimy o oprocentowaniu kapitału, to powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to tylko oprocentowanie nominalne, które wyliczane jest w oparciu o sam kapitał, jaki mamy do spłacenia, a więc o tą wartość kredytu, która została przez nas zaciągnięta.

Jednak musimy wiedzieć, że tak naprawdę powinniśmy patrzeć na oprocentowanie realne. Zawiera ono w sobie nie tylko oprocentowanie nominalne, a więc oprocentowanie kapitału, ale także te wszystkie prowizje i dodatkowe opłaty, które wchodzą w skład kredytu. Dodatkowo warto wiedzieć, że czasami podana jest tylko wartość oprocentowania nominalnego, za to wartość tego oprocentowania realnego może być podana w dalszej części umowy, dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokładnie zwrócili na to uwagę.

Im dokładniej znamy te wszystkie zależności i części składowe, tym łatwiej będzie nam się połapać w ostatecznej wartości kredytu, jaką przyjdzie nam spłacać. Dlatego też wszelkie wątpliwości powinniśmy jak najszybciej rozwiązywać, tak aby wiedzieć na co mamy zwrócić uwagę. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, który kredyt jest korzystniejszy.

gawin-nieruchomosci.pl | Newsphere by AF themes.